Anmälda 2014

100 km
Startnummer Förnamn Efternamn Klass Erfarenheter
1001 Per Johansson Team Nordic Trail herr 100 Hornindal Rundt, Trail Lago D’orta, Keb Artic Run, AXA, osv…. 9st maror/ultralopp 2013.
1002 Rickard Ahlberg Örebro AIK herr 100 Lidingöloppet 2013 2.17, Sälen fjällmaraton 2013 3.59, Kullamannen 2014 6.37, Jättelångt 2014 7.11.
1003 Magnus Andersson Nacka Värmdö Skidor herr 100 Ursviks Ultra, Kristins Runde, Swiss Alpine, Trail Verbier ST-Bernard, anmäld och ska springa UTMB i år
1004 Jonathan Askesjö Team Kloetta herr 100 Ursvik Ultra 75 km 2013
1005 Marcus Berglund Vallentuna herr 100 Sthlm Ultra 100km 2013 på 10:13
1006 Pär Bjelkmar Puppy Adventure Team herr 100 UTMB CCC 2013 20:40
1007 Henrik Blad Puppy Adventure/Amo Kabel herr 100 Marathon sub3, Ursvik Ultra, Lidingö mm, 4st Ironman
1008 Robert Bloom Hälsinglands multisport herr 100 5 st Swiss Alpine, 2 Trans Gran Canaria, 2 st Jättelångt, 1 st GR20
1009 Hans Thomas Brox Northern Runners herr 100 Norseman, Ö till Ö
1010 Aries Bucquet herr 100 Marathon Des Sables 2013
1011 Per Carlsson IF Linnéa löpning herr 100 Swiss alpine K78 2012, 2013. Lidingö Ultra 2ggr, Lidingöloppet ett antal gånger. Bamm. Sthlm maraton, Norasjön runt.
1012 Henrik Danielsson IK Nocout.se herr 100 Ultra trail Lago d’Orta 80k och 5000 höjdmeter, 15 timmar
1013 Eric Degerman IFK Umeå herr 100 2012 Stockholm maraton 2,44.03 49.a
1014 Martin Einarsson Björkliden skidklubb. herr 100 stockholm marathon , Bamm och Fem.
1015 Lisa Elowson Bullaren GOIF dam 100 swiss ultra alpine marathon ×2, axa fjällmafathon och sälen fjällmarathon
1016 Anna Eriksmo Heleneholms IF/La Sportiva dam 100 10:a Matterhorn Ultraks 2013 (46k/3600hm), 13:e Limone Vertical-K etc.
1017 Tomas Eriksson Leo Vegas herr 100 Marathon des sables finisher, nice/Cannes 2013 marathon 2:59, bamm50 top10…
1018 Christoffer Eriksson Sons of Abisko herr 100 4 st BAMM (50 & 70), TEC 100, BUM, UU, KAR , 2 x Fjällräven Classic, Jättelångt etc.
1019 Staffan Fougner Stockholmspolisens IF herr 100 2013: Stockholm Ultra 100km 2014: Ursvik Ultra 75km
1020 Linda Freiner dam 100 3rd Action Asia Nepal Ultra Trail 100km 2012, 2nd Trail Verbier  St Bernard 30km 2012, top 50 in Sierre Zinal 2012, Eiger Ultra Trail 51km 2013 & Trail Verbier St Bernard 61km 2013 & anmäld till CCC 2014
1021 Sarah Grey dam 100 MdS finisher 2013
1022 Niklas Grip Lulekamraterna herr 100 UTMB 2010 men nedkortad bana till 11 mil då p g a jordskred m m, så detta blir kul utmaning och perfekt sista genrep inför ny attack på UTMB-banan 2014
1023 Torbjörn Gyllebring Team Nordic Trail herr 100 TEC100 på 19:26 i snöslask och regn, alla andra bröt så jag blev trea.
1024 Johan Gyllensvärd herr 100 Sickla trail run
1025 Mattias Gärdsback Sandviken herr 100 Hornindal rundt 2013 75km 5600 hm tvåa, TDS Chamonix 120 km 7200 hm 18h30min, tre pallplatser på Sörmlands Ultra Marathon, 2 pallplatser på Munkastigen trailrun, Treviso Marathon 42km 2:40:00.
1026 Andreas Haverskog Abisko.net herr 100 Bamm70, Kex, Artic mountain marathon. Icebug24 o.s.v
1027 Tomas Haverskog Abisko.net herr 100 6 och 1/2 bamm, 2 st 30 och 3st 50
1028 Oskar Henriksson IF Ski Team Skåne herr 100 genomfört zugspitze supertrail 2013,
1029 Malin Hjalmarsson Team SWECO Adventure dam 100 Långt men långsamt
1030 Inge Jensen tromsø løpeklubb herr 100 maraton ca 4 timer
1031 Johan Johansson Bergsresor.se herr 100 Axa fjäll 4 starter
1032 Andre Vollan Johansson Ammarnäs IF herr 100
1033 Andre Jonsson Sports Gym Scandinavia herr 100 Diverse
1034 Thomas Jonsson Mörsils IF herr 100 Fjällmaran Åre
1035 Peter Juthberg Team Rockrunners herr 100 Massor
1036 Andreas Järlstig Frösön herr 100 Fjällmarathon och Fjällmarathon Bydalen samt Lidingö Ultra
1037 Henrik Leth Jørgensen Udafkomfortzonen.dk herr 100 Hammer Trail 50 miles 2010 1.plads, Hammer Trail 100 miles 2013 1. plads, CCC 2011 39. plads, Hærvejsløbet 2013 246km, Adventure Race World Championship 2010 7. plads
1038 Anna Karlsson dam 100 Marathon, 3.01.01
1039 Kenneth Kofod herr 100 Zugspitze ultratrail – på 14 timer og 48 min  overall nr. 39 i loppet
1040 Ted Kristensson Puppy Adventure Team herr 100 Otter African trail run under 6.5tim
1041 Malin Kristoffersson Vittjärvs IK dam 100 1:a ICEBUG24, mix 2013
1042 Johan Lantz Ockelbo SK / Naturkompaniet herr 100 Axa fjällmarathon 5a. 03:49:45. Salomon trail tour Sälen 2a 01:25
1043 Karl Larsson herr 100 2:a BAMM 50 2012
1044 Jim Lee Bullaren GOIF herr 100 swiss ultra alpine marathon ×2, axa fjällmafathon och sälen fjällmarathon
1045 Lisa Lindblom STF Kebnekaise Fjällstation dam 100 En gång sprang jag i mer än 10h.
1046 Crister Löfgren Östersund Triathlon herr 100 ultratri, lidingöultra. 20+ Marathon
1047 Amanda Mannervik dam 100 Axa Fjällmarathon, 15 plats 05:31.
1048 Anna Mattsson dam 100 Ursvik ultra 75km 2013, TrailDM 6mil/4800 höjdmeter (Schweiz) 2013
1049 Peter Nilsson herr 100 UTMB 2012, Hornindal rundt 2013
1050 Maria Nordfjäll Tromsö Löpeklubb Norge dam 100 2013- Ursvik U, Hornindal runt,  Keb artic Run, Axa fjällm.
1051 Andreas Norén ÅRE FYSIOCENTER herr 100 Swiss Alpine Marathon, Hornindal Rundt
1052 Lovisa Norén ÅRE FYSIOCENTER dam 100 AXA Fjällmarathon
1053 Tony Norendahl Sons of Abisko herr 100 BAMM 70, BAMM 50, Keb Arctic Run, Fjällräven Classic
1054 Kristoffer Normark herr 100 1a Hornindal rundt -2013
1055 Fredrik Olofsson SPIF Triathlon herr 100 Swiss Alpine 2012 10:22
1056 Elov Olsson Ockelbo SK/Naturkompaniet herr 100 6a på Axa fjällmarathon 2013, 1a TEC 50miles 2013
1057 Thomas Persson Strömnäs GIF herr 100 DM seger pojkar 10 år
1058 Jari Pitkäkoski Häjyt herr 100
1059 Tomas Roos Örnsköldsvik herr 100
1060 Daniel Roxvret IK NocOut.se herr 100 TEC100
1061 Arnar Geir Runarssson herr 100 Laugavegur 55k 2012&2013 & Esja Ultra 35k (3000m vertical) 2013. Going to run Ursvik Ultra 2014 75k.
1062 Colin Russell Cosmic Hillbashers herr 100 Previous Experience: 2013 – UTMB TDS race (119km/7250m), completed in 19:44.
1063 Magnus Sellberg Rent-A-Plagg herr 100 Inga nämnvärda
1064 Peter Skoglund Stuga77 IF herr 100 – TEC50 2013
1065 Tony Sorsa Överkalix IF herr 100 Bamm
1066 Ivar Svartholm Free Minded Climber herr 100 Lidingöloppet 2013-2:14, 2a BAMM -08
1067 John ross Svensson LKRC herr 100 Lidingö Ultra+Stockholm Ultra
1068 Nicklas Tapper Malung herr 100 Lapland Ultra 100k 11.45
1069 Caroline Tollstadius Bergsresor.se dam 100 Axa fjäll 5 timmar
1070 Amund Totland romerike ultraløper klubb herr 100 10. plass xreid hardangervidda(155km, 5000moh), 3. plass vestfoldultra challenge(50miles,2700moh) 16.plass telemarks tøffeste(50miles,3000moh)
1071 Sergei Tupolev Team Dynafit Russia herr 100 No really merits
1072 Per Törnqvist herr 100 Fjällräven Classic, Lidingö Ultra, Sörmlands Ultra
1073 Hernan Vargas herr 100 Petzl South Down Way 100 miles 2013 (23h, 34min)
1074 Petri Welling Endurance Ultrarunning Team Finland herr 100 Spartathlon, Hörnindal Rundt, TEC 100mi, Oxroadultra 100mi, Marathon of Dangers 86km 2x, 24h 204km, 100km 8:57 etc.
1075 Rodolfo Vera Westeros Trail Running Society herr 100 Axa fjällmaraton 2012-13, Ladonia Mountain Memorial -13, Vansbro terrängmaraton -13, mm.
1076 Jonas Westling IKSU Multisport  100 km
1077 Anders Widegren mälarö sok herr 100 klubbmästare
1078 Patrik Wikström Dorotea IF herr 100 4:a i Umeå ultratrail (46km) 3:39:56
1079 Henrik Willman Tro&Tvivel herr 100 Målat CCC
1080 Cecilia Vollan Ammarnäs IF dam 100 Icebug 24, BAMM,Kirunaextreme
1081 Vytautas Zarauskas herr 100
1082 Anders Åström Avans SK herr 100 100 km. 10h 30min
1083 Marie Häggström IKSU Multisport dam 100
50 km
Startnummer Förnamn Efternamn Klass Erfarenheter
1 Petter Alapää Luleguttene herr 50 Lidingöloppet 2h 30min
2 Michael Brødsted Frisko Runners herr 50 Switz Aplin K78
3 Adam af Ugglas Team Arkadien 1H herr 50 St Persloppet
4 Camilla Andersson dam 50 Lidingö Ultra, BAMM. ÅRe
5 Niklas Arvidsson Team Nordic Trail herr 50 AXA Fjällmarathon 5 tim
6 Mattias Aspholm FK Studenterna herr 50 AXA Fjällmarathon 6:a och 7:a, BAMM/FEM70 2:a och 4:a, Lidingöloppet 63:a
7 Joel Backa herr 50 Bamm winter 2013, 1a plats i 3 manna lag
8 David Backa herr 50 Axa fjällmaraton, Sälen fjällmaraton 2013, lidingöloppet 2013
9 Mikael Backgård herr 50 Sthlm marathon 2012, 2013,snart 2014. Bästa tid 3:24. Lidingöloppet 3 ggr, bästa tid 2:25, Dundret DXR 22K
10 Björn Berggren herr 50 Lidingöloppet, 2:28
11 Andreas Bergman Team Arctic Outdoor herr 50 Stockholm Marathon 2012 tid 3:39
12 Mats Bergqvist Stockholm herr 50 Sörmlands Ultra 2013
13 Lars Björk Addilon AB herr 50 Stockholm Marathon
14 Elisabet Björklund dam 50 tidigare endast skidåkning
15 Lisa Blomkvist Kappruet dam 50 Tromsø halvultra
16 Markus Blomqvist Team Nordic Trail herr 50 Axa, SUM, KC i sommar
17 Ståle Brendryen herr 50
18 Tommy Bryntse Team Löparpeppen herr 50 Mini Trail Lago d’Orta, 22 km, 1200 hm, tid 3:11.
19 Jonas Brännmyr Nature Running Sweden herr 50
20 Stefan Claesson herr 50 BAMM -11, -12, -13, LAMM -12, BUM 50 miles -13, Sandsjöbacka Trail Marathon -11, -12
21 Scott Cole herr 50
22 Johanna Dahlqvist SPIF Triathlon dam 50 2a Ursvik Ultra 75km, 1a Salomon hamme trail (Bornholm) 3a Salomon trail tour K-stad (2013), 3a, Kullamannen, Salomon trail tour, 12 km (2013), 5a Växjö marathon 03:20.
23 Thomas Didriksson Team Nordic Trail / DS IF herr 50 5:49 Axa fjällmarathon 2013
24 Felix Dyrssen Försvarsmakten herr 50 Van vid längre sträckor, dock ej i löpsammanhang
25 Hanna Eriksson Team Nordic Trail dam 50 9:a Kilian  Classik 25, 1:a Kullamannen dödens zon 19 km
26 Jan Eriksson herr 50 BAMM 30, FEM
27 Lars Eriksson Skellefteå AIK Friidrott herr 50 Lidingö Ultra -12
28 Martin Eriksson herr 50 Ironman, ÅEC, Göteborgsvarvet, Lidingöloppet.
29 Jonas Falk herr 50 Stockholm Marathon
30 Thomas Forsström Road Runner herr 50 Bodö halvmaraton 2011, 1:36:40
31 Jon Framnes Bamvek herr 50
32 Henrik Fredriksson Frebelt herr 50 FRC 10,7 km (gång)25’5 H
33 Fredrik Freiner herr 50 Inga. (Jägarmilen i Kiruna …)
34 Monika Frosteman Awardit dam 50 bamm, sthlm mara
35 Erika Garcia Wile E Coyote dam 50 Born to run
36 Sven-Bertil Grundström Ammarnäs IF herr 50 ?
37 Fredrik Gustavsson FK Studenterna herr 50 4:a AXA Fjällmaraton 2012, 6:a Sthlm Trail 2013
38 Malin Hagberg dam 50 Det längsta jag sprungit innan är Jämtlandstriangeln Unplugged. 🙂 jag sprang snabbare när jag var 11 år än nu, men då sprang jag för medaljer och uppmärksamhet. Nu springer jag för hjärta och lust!
39 Christian Harding Yuppie ski club herr 50 Midnattsloppet 47 min
40 Daniel Harris herr 50 2012 Classic Quarter (70km), 2012 South Devon Coastal Trail Ultra (55km), numerous marathons and trail races
41 Eva Haverskog Abisko.net dam 50 Icebug24, Bamm70, Kex. Artic mountain marathon osv.
42 Petter Hedman herr 50 Bamm winter 2013, 1a plats i 3 mannalag
43 Nils Henckel Team Arkadien 1H herr 50 Lidingö Ultra 50K, Lidingöloppet, Marathon
44 Petra Hewett dam 50 Keb Arctic and Jättelångt
45 Jonny Hjertström Skellefteå AIK Friidrott herr 50 Vann kraftloppet Ske-å 2013  20km terräng 1.15  Tidigare en vinst i Höga kusten hlv marathon
46 Mats Holm Kustjägarnas IF herr 50 12 Ultramarathon,2 Vertex Fjällmarathon
47 Mathias Hugo herr 50 67:a Swiss Alpine Marathon 1995 🙂
48 Magnus Hörberg herr 50
49 Johan Jakobsson Haglöfs Adventure Academy herr 50 Marathon, Lidingölopp och Vasalopp. Första Ultran, blir en härlig utmaning!
50 Martin Jansson herr 50 Testlöpare Kilsbergen Trail. Placerad 42 i Tough Viking 2013. Genomfört Vasaloppet,Vätternrundan,Lidingöloppet,Terräng-SM
51 Robin Johansson Sträcklöpet herr 50 2013: Jättelångt 7.10, J-triangeln 5.30, SUM 4.46, 6-timmars 61km
52 Niklas Johansson herr 50 2 BAMM50, 1 BAMM70, 1st LAMM B course1 BUM50 Miles, 1 6-timmars mm
53 Marcus Jonsson herr 50 BAMM 70, Lidingöloppet, Järnmannen i Kalmar m.m.
54 Paul Jonsson Dude where´s my sledge herr 50
55 Anette Jonsson Team Nordic Trail dam 50 Lago d’orta 85 axa halv, lite Salomon lopp
56 Edvin Karlsson Team Nordic Trail herr 50 2.38 på 42.2km asfalt…
57 Burhan Kesapli easytelefoni.se herr 50 Marathon
58 Miranda Kvist TEAM NORDIC TRAIL dam 50
59 Björn Källström TeamNordicTrail herr 50 jämt.triangeln,Sörmland.ultra,kullamannen
60 Anders Ladstedt herr 50 Lidingö Ultra, Sthlm marathon, Iron Man Kalmar
61 Helejna Larsson dam 50 4 Ironman, ÅEC, Fjällmaraton, Lidingöloppet m.fl. Inte snabb, men glad 🙂
62 Anders Lilja herr 50 Lidingöloppet
63 Johan Lindberg herr 50
64 Magnus Lindbom herr 50 Lidingö U50k
65 Frida Lind-Oja Camp Ripan dam 50 Nån FEM, nån BAMM, några Vasalopp, nått Lidingölopp och lite annat.
66 Thomas Lirén Mordor herr 50 Längsta: Jättelångt 68 km 2013, bergigaste: Laugavegur 55 km 2012
67 Johanna Lord dam 50 Keb Arctic Run
68 Kersti Lord dam 50 Stockholm Marathon
69 Linnéa Lord dam 50 BAMM 30
70 Johan Lundbäck Team Arctic Outdoor herr 50 3 BAMM, Lidingöloppet Luleå Stadsmara (Halvmara)
71 niklas Lundqvist Awardit herr 50 bamm,  sum,  sthlm mara
72 Mikael Magnusson herr 50
73 Filip Malmqvist herr 50 Skvadronsmästare terränglöping FM 2013, Regionsmästare Fm 2013, Lidingöloppet 2013(med knäskada)
74 Lee Markham Dude where´s my sledge herr 50
75 Emil Martinsson Kiruna herr 50 Gjort ett 50 miles lopp
76 Mikael Moreira Running Sweden herr 50 Lidingöloppet 30km 2013 2:30
77 Kenneth Myhre Malm IL herr 50 Gode plasseringer i lokale løp
78 Jenny Nilsson Team Nordic Trail dam 50 Stockholm Trail 21 km 2012 & 2013. Hellas Trail 2013. Bergslöpningsläger med Erik Ahlström på Gran Canaria nov 2013. Anmäld till Kullamannen (ca) 25 km 2014.
79 Ida Nilsson Högby IF dam 50
80 Ronald Nilsson Lulekamraterna herr 50 Lidingö Ultra 50K
81 Bernt Niva herr 50 några FEM / BAMM och en Swiss Alpine Marathon
82 Björn Norberg Team Arctic Outdoor herr 50 BAMM, Lidingö, Stockholm maraton
83 Anders Nordström Art of Running herr 50 Åre Extreme, Lidingöloppet, Göteborgsvarvet, 100 tals orienteringar, Utbildare i Löpteknik samt tränar trail 20-50 km per vecka
84 Jakob Nordström Lulekamraterna herr 50 Stockholm Ultra Marathon
85 Joel Nyberg Tromsø Løpeklubb herr 50 Tromsö mountain challange
86 Mikael Näslund LKRC herr 50 Stockholm ultra 100 km, Stockholm marathon 9 st
87 Emil Ohlsson herr 50 2:a i sin åldersklass Swiss Alpine Marathon K42
88 Ulf Ohlsson herr 50 Swiss Alpine Marathon K42
89 Viktor Olofsson Skellefteå AIK Friidrott herr 50 Lidingöloppet 2.45
90 Alf Pettersson Stuga77 herr 50
91 Niklas Poijes Ej bestämd herr 50 BAMM 70 8:e plats, marathon, lidingölopp, vasaloppet.
92 Tomas Rinaldo Nasdaq OMX herr 50 Swiss Alpine 2012
93 Kerstin Rosenqvist Västerås Löparklubb dam 50 100 miles 20:20, 100 km 8:18, 15+ ultralopp
94 Fredrik Ruben Vitec herr 50 Lidingöloppet 2.27
95 Tobias Ryberg Messlingen herr 50 lidingöloppet 2h 5min
96 Viktor Rönnberg herr 50 Axa Fjällmarathon
97 Sofi Sandström Täfteå IK dam 50 Vinnare Umeå Ultra (Salomon Trail Tour)
98 Christer Schapiro Redhorse Runners herr 50 Div fem o bamm, 11 LL, 2 ironman
99 Jan Schroderus herr 50 bamm, kirunaextreme
100 Tor Inge Schulstad Tromsø Løpeklubb herr 50 Marathon 3:24. Mila 36:30.
101 Ida Semrén dam 50
102 Nancy Shankola dam 50 Lidingö U50k
103 Erik Sifvert herr 50 7:e placering keb artic run,
104 Martin Skogfält Amexo herr 50 8:a placering Bamm 70 2012
105 Linda Skogfält Ej bestämd dam 50 BAMM 30 2:plats, vasaloppet, lidingöloppet
106 Cristoffer Stockman herr 50 Sprungit i fjällen sedan barnsben 🙂
107 Niklas Strängdal herr 50 Ingen
108 Mattias Sundberg herr 50 Lidingöloppet, Vertex fjällmara Fjällräven classic
109 Johnny Thelin Nordicwellness herr 50 Tävlingar enbart kvartsmarathon men tränar mycket löpning
110 Daniel Thorell Lidköping VSK herr 50 13:e Kullamannen Trail 32:a Tromsö Marathon
111 Peter Thorsell Team Nordic Trail herr 50 Trail Orta,Italien 55km
112 Daniel Ullbrand Art of Running herr 50 Tough Viking, Toughest, Tjurruset
113 Alexander Westlund herr 50 Vansbro marathon, österlen marathon etc.
114 Stina Vildir dam 50 Bydalsmaran, Sthlm marathon
115 Anders Wälitalo herr 50 BAMM 30 2010,2011,2012 samt KEX medium 2013
116 Sandra Åkerlund valfrids If dam 50 26 plats på tjurruset, 30 plats på stadsloppet, springer halvmaran på cirka 1.30-1.34 h, sprungit 5 mil en gång tidigare
117 Erik Öberg herr 50 Nej
118 Christian Örum Team Rockrunners herr 50 2:a BAMM 50 2011

Följ oss på Facebook

@swedenskyrace24

Sorry:

- Instagram feed not found.

Sponsorer

Bjorkliden_200

Seat

Kullamannen Buff
Outside
24 Hour Meals
Höjdmeter
Salomon
Scott